Науковий доробок
Поніманська Т. І. Дошкільна педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Київ: «Академвидав», 2006. 456 с. (Альма-матер)
У навчальному посібнику розкрито загальні засади дошкільної педагогіки, розвиток зарубіжної та вітчизняної теорії і практики дошкільної освіти, завдання, зміст і методи виховання дітей дошкільного віку. Детально йдеться про розумове, фізичне, трудове, моральне та естетичне виховання. Окреслено загальні особливості правового, екологічного, економічного, статевого і гендерного виховання. Значну увагу приділено питанням виховання дітей у грі, в процесі навчання, а також взаємодії дошкільного закладу, сім’ї та школи в роботі з дітьми дошкільного віку.
Полегшають роботу над посібником вміщені в ньому відомості про вчених, які працювали у царині дошкільної педагогіки, короткий термінологічний словник.
Адресований студентам вищих навчальних педагогічних закладів, педагогам-практикам.
Поніманська Т. І. Теоретико-методичні засади гуманістичного виховання дітей дошкільного віку. Рівне: РДГУ, 2006. 364 с.
У монографії обґрунтовано філософські, психологічні, історико-педагогічні засади гуманістичного виховання; у контексті сучасної концепції дитинства представлено систему гуманістичного виховання дітей дошкільного віку; запропоновано сучасні програми підготовки студентів до гуманістичного виховання.
Для науковців, вихователів, викладачів, аспірантів та студентів педагогічних закладів освіти.
Поніманська Т. І., Дичківська І. М. Дошкільна педагогіка. Практикум: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, спеціальність «Дошкільне виховання». Київ: Видавничий Дім «Слово», 2007. 352 с.
У зміст навчального посібника ввійшли розробки семінарських, практичних і лабораторних занять з курсу дошкільної педагогіки. З метою спрямовування вивчення студентами курсу до кожної теми розроблені завдання для самостійної роботи студентів. Активному засвоєнню матеріалу сприятиме довідковий матеріал, таблиці та списки рекомендованої літератури до розділів. Пропонуються також методичні рекомендації до виконання курсових і дипломних робіт.
Посібник призначений для студентів спеціальності «Дошкільне виховання», викладачів, працівників дошкільних закладів.
Підготовка фахівців з дошкільної освіти за кредитно-модульною системою організації навчального процесу: навчально-методичний посібник / За ред. Т. І. Поніманської. Київ: Міленіум, 2007. 244 с.
Посібник є узагальненням досвіду з підготовки фахівців дошкільної освіти за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Представлено навчальні програми провідних курсів підготовки фахівця у галузі дошкільної освіти, тематику практичних, семінарських та лабораторних занять, завдання для самостійної роботи студентів з кожної дисципліни.
Посібник адресований викладачам, студентам вищих педагогічних закладів.
Поніманська Т. І., Козлюк О. А., Марчук Г. В. Виховання людяності (До Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»): методичний посібник. Київ: Міленіум, 2008. 138 с.
Посібник містить методичні рекомендації щодо виховання людяності у контексті завдань формування життєвої компетентності дитини дошкільного віку. Пропоновані педагогічні технології, плани-конспекти бесід і занять для дітей молодшого та старшого дошкільного віку зі сфери життєдіяльності «Люди», тексти літературних творів, Кодекс гуманістичного спілкування допоможуть вихователям у роботі за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».
Посібник рекомендований для вихователів, студентів, батьків.
Пониманская Т. И., Головань Т. М. Общественное дошкольное воспитание в Крыму (вторая половина XIX – начало XX века): монография. Киев: Издательский Дом «Слово», 2009. 224 с.
В монографии раскрыты особенности процесса становления и развития общественного дошкольного воспитания во второй половине XIX – начале XX века в Украине и России, предпосылки, обусловившие возникновение и развитие дошкольных учреждений разных типов в Крыму во второй половине XIX – начале XX века; определена типология дошкольных учреждений в Крыму в указанный исторический период и охарактеризованы организационные и содержательные основы их деятельности.
Материалы монографии могут бить использованы специалистами в области дошкольного образования и истории педагогики.
Підготовка фахівців з дошкільної освіти за кредитно-модульною системою організації навчального процесу: навчальний посібник / За ред. Т. І. Поніманської. 2-ге вид., доп. Київ: Видавничий Дім «Слово», 2010. 304 с.
Посібник є узагальненням досвіду з підготовки фахівців дошкільної освіти за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Представлено навчальні програми провідних курсів підготовки фахівця у галузі дошкільної освіти, тематику практичних, семінарських та лабораторних занять, завдання для самостійної роботи студентів з кожної дисципліни.
Посібник адресований викладачам, студентам вищих педагогічних закладів.
Поніманська Т. І., Лаба Н. Г. Входимо у Світ: система інтегрованих занять з дітьми четвертого року життя.Тернопіль: Мандрівець, 2010. 240 с.
Методичний посібник – результат чотирирічної апробаційної роботи за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» у дошкільному навчальному закладі № 5 «Усмішка» м. Здолбунів Рівненської області.
Посібник презентує авторську систему навчально-виховних блоків як орієнтир планування, практичні доробки та досвід упровадження в практику Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».
Поніманська Т. І., Лаба Н. Г. Відкриваємо Світ: система інтегрованих занять з дітьми п’ятого року життя. Тернопіль: Мандрівець, 2010. 320 с.
Методичний посібник – результат чотирирічної апробаційної роботи за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» в дошкільному навчальному закладі № 5 «Усмішка» м. Здолбунів Рівненської області.
Посібник презентує авторську систему навчально-виховних блоків як орієнтир планування, практичні доробки та досвід упровадження в практику Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».
Для вихователів дошкільних навчальних закладів, методистів, студентів педагогічних навчальних закладів.
Поніманська Т. І., Лаба Н. Г.. Перетворюємо Світ: система інтегрованих занять з дітьми шостого року життя.Тернопіль: Мандрівець, 2011. 400 с.
Методичний посібник – результат чотирирічної апробаційної роботи за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» у дошкільному навчальному закладі № 5 «Усмішка» м. Здолбунів Рівненської області.
Посібник презентує авторську систему навчально-виховних блоків як орієнтир планування, практичні доробки та власне бачення впровадження в практику Базової програми «Я у Світі».
Гуманістичне виховання дітей дошкільного віку в контексті інноваційної педагогічної діяльності: монографія / За наук. ред. Т. І. Поніманської, І. М. Дичківської. Рівне: Волинські обереги, 2012. 208 с.
Монографія присвячена висвітленню результатів колективного дослідження проблеми гуманізації виховання і навчання дітей дошкільного віку в сучасному інноваційному просторі кафедрою педагогіки і психології (дошкільної) Рівненського державного гуманітарного університету. Розкрито особливості гуманістичного виховання та підготовки педагога до інноваційної діяльності.
Поніманська Т. І., Козлюк О. А., Марчук Г. В. Виховання людяності: методичний посібник. 2-ге вид. Рівне: Волинські обереги, 2012. 160 с.
Посібник містить методичні рекомендації щодо виховання людяності у контексті завдань формування життєвої компетентності дитини дошкільного віку. Пропоновані педагогічні технології, плани-конспекти бесід і занять для дітей молодшого і старшого дошкільного віку зі сфери життєдіяльності «Люди», тренінг умінь гуманістичного спілкування у дитячо-батьківській групі, тексти літературних творів, загадки, прислів’я, приказки допоможуть вихователям у роботі з формування життєвої компетенції дітей, а також батькам у вихованні людяності у родині.
Посібник рекомендований для вихователів дошкільних навчальних закладів, студентів педагогічних факультетів, батьків дітей дошкільного віку.
Поніманська Т. I. Дошкільна педагогіка: підручник. 2-ге вид., доповн. Київ: Академвидав, 2013. 464 с. (Серія «Альма-матер»)
У вищій школі це видання здобуло популярність як навчальний посібник. Унесені зміни і доповнення, висока затребуваність у навчальному процесі забезпечили йому статус підручника. Головна його особливість – системний погляд на проблематику виховання дитини в сім’ї та дошкільних закладах; оптимальне використання перевірених часом та інноваційних надбань дошкільної педагогіки. Ці настанови визначають характер викладу змісту і методів фізичного, розумового, морального, трудового, естетичного виховання дітей дошкільного віку. Ідеться в ньому і про виховання дітей у грі, взаємодію педагогічних закладів, сім’ї та школи в роботі з дітьми. Підручник містить інформацію про історію розвитку дошкільної педагогіки, визначних учених-педагогів, короткий термінологічний словник.
Адресований студентам вищих навчальних закладів. Корисний буде педагогам-практикам, усім, хто переймається вихованням дітей у дошкільному віці.
Розвиваємо, навчаємо, виховуємо дитину третього року життя: методичний посібник / Л. І. Кузьмук та ін.; за ред. Т. І. Поніманської. Київ: Видавничий Дім «Слово», 2013. 568 с.
У зміст методичного посібника ввійшли матеріали досвіду педагогічного колективу дошкільного навчального закладу №44 м. Рівне з виховання дитини третього року життя. Розкрито завдання, зміст, засоби та методи фізичного, соціально-морального, емоційно-ціннісного, пізнавального, мовленнєвого, художньо-естетичного розвитку дітей. Висвітлено особливості організації предметно-ігрового середовища, питання організації планування та контролю за навчально-розвивальною діяльністю. Показано особливості роботи з дітьми та педагогами в адаптаційний період, а також роботи з батьками.
Посібник адресований педагогам дошкільних навчальних закладів, студентам і викладачам спеціальності «Дошкільна освіта».
Поніманська Т. І., Дичківська І. М., Козлюк О. А., Кузьмук Л. І. Соціальний розвиток дитини : старший дошкільний вік. Київ: Генеза, 2013. 88 с. (Настільна книжка вихователя)
Методичний посібник є складовою серії «Настільна книжка вихователя» для використання в освітньо-виховному процесі дошкільних навчальних закладів. Відповідає вимогам освітньої лінії «Дитина у соціумі» Базового компонента дошкільної освіти та чинним програмам. У посібнику розкриваються освітній зміст та інноваційні підходи формування у дітей старшого дошкільного віку навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, родинно-побутової та соціально-комунікативної компетентності. Розкриваються різноманітні форми роботи педагога з дітьми, наведено зразки-орієнтири занять.
Для вихователів дошкільних навчальних закладів, центрів розвитку та підготовки дітей до школи, батьків.
Поніманська Т. І. Дошкільна педагогіка: Підручник. Київ: «Академвидав», 2015. 448 с. (Альма-матер)
Ключові особливості підручника — системний погляд на проблематику становлення індивідуальності дитини в сім’ї та дошкільних закладах; висвітлення перевірених часом та інноваційних надбань дошкільної педагогіки у фізичному, розумовому, моральному, трудовому й естетичному вихованні дошкільників. Ідеться і про виховання дітей у грі, взаємодію педагогічних закладів, сім’ї та школи в роботі з ними.
Є в підручнику й інформація з історії дошкільної педагогіки, про визначних учених-педагогів, короткий термінологічний словник. Усе це разом із вправним викладом забезпечило йому популярність у вищій школі й дошкільних установах.
Адресований студентам вищих навчальних закладів. Корисний буде педагогам-практикам, батькам і всім, хто переймається вихованням дітей дошкільного віку.
Дичківська І. М., Поніманська І. М. Монтессорі: теорія і технологія. Київ: Видавничий Дім «Слово», 2006 (2009). 304 с., іл.
У посібнику розкрито теоретичні засади та технологія індивідуального виховання дітей дошкільного віку в системі відомого педагога-гуманіста Марії Монтессорі. Розглянуто різноманітні аспекти соціального, інтелектуального, сенсорного виховання та підготовки педагога. Подано фрагменти педагогічних творів М.Монтессорі та дослідників її творчості.
Посібник адресований педагогам, психологам дошкільних навчальних закладів, студентам вищих навчальних педагогічних закладів, науковцям, батькам.
Горопаха Н.М., Поніманська Т. І. Педагогічна практика за вимогами кредитно-модульної системи. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів напряму підготовки «Дошкільна освіта». Київ: Видавничий Дім «Слово», 2009. 280 с.
Посібник є узагальненням досвіду організації педагогічної практики – одного із важливих етапів професійної підготовки фахівця у галузі дошкільної освіти. Містить програми та завдання педагогічної практики на основі вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Висвітлено організаційні умови підготовки та проходження студентами педагогічної практики у дошкільних закладах, відділах освіти та вищих навчальних закладах.
Посібник адресований викладачам, студентам вищих педагогічних навчальних закладів.
Горопаха Н. М., Поніманська Т. І. Педагогічна практика за вимогами кредитно-модульної системи: навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл. напряму підготовки «Дошкільна освіта»]. 2-ге вид., випр. і доповн. Київ: Видавничий Дім «Слово», 2014. 232 с.
Посібник є узагальненням досвіду організації педагогічної практики – одного із важливих етапів професійної підготовки фахівця у галузі дошкільної освіти. Містить програми та завдання педагогічної практики на основі вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Висвітлено організаційні умови підготовки та проходження студентами педагогічної практики у дошкільних закладах, відділах освіти та вищих навчальних закладах.
Посібник адресований викладачам, студентам вищих педагогічних навчальних закладів.