Підготовка до атестації

 

Програма атестації здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта

 

Не менш, ніж за місяць, до захисту здобувачу вищої освіти необхідно представити готовий текст кваліфікаційної роботи науковому керівникові для контролю і оцінки та написання відгуку, а потім – рецензенту для підготовки рецензії. Кваліфікаційна робота має бути представлена на кафедру з відгуком наукового керівника та рецензією не менше, ніж за 10 днів до дати захисту для проведення попереднього захисту роботи і прийняття рішення про допуск роботи до захисту.

 

Рецензування. Вивчивши зміст кваліфікаційної роботи, науковий керівник готує висновок про виконання роботи (подання голові атестаційної комісії) та віддає на рецензування. До рецензування кваліфікаційних (магістерських) робіт залучаються викладачі з інших закладів вищої освіти (які не працюють в РДГУ), відповідальні працівники органів державного управління і місцевого самоврядування, провідні фахівці науково-дослідних інститутів та закладів вищої освіти, директори закладів загальної дошкільної та середньої освіти за визначенням відповідної кафедри, чий підпис має бути завірений печаткою організації чи установи. Склад рецензентів затверджується деканом факультету за поданням завідувача відповідної кафедри.

Рецензія повинна мати оцінку роботи за національною шкалою та шкалою ЄКТС. Негативна рецензія не є підставою для відхилення роботи від її захисту.

Резюме. Для ознайомлення зі змістом та результатами кваліфікаційної  роботи здобувачами вищої освіти укладається резюме державною та англійською мовами. Резюме – узагальнений короткий виклад її основного змісту. Обсяг резюме 0,5 сторінки українською мовою та 0,5 сторінки англійською мовою. Завершується резюме ключовими словами. Загальна кількість ключових слів – не більше 5. 

Зброшурована у твердій палітурці кваліфікаційна робота подається на підпис завідувачу випускової кафедри. Завідувач кафедри після попереднього захисту на кафедрі приймає остаточне рішення щодо допуску кваліфікаційної роботи до захисту передатестаційною комісією, про що робить відповідну позначку на титульному аркуші.

На останній сторінці студент та науковий керівник повинні поставити підписи проти своїх прізвища, імені та по батькові із зазначенням дати, коли робота в остаточному вигляді була подана на кафедру.

 

Подання кваліфікаційної роботи до захисту в Атестаційну комісію (АК). До захисту допускаються здобувачі вищої освіти за умови повного виконання навчального плану.

Не пізніше ніж 3 дні до захисту кваліфікаційної роботи у АК подаються:

  • виконана паперова робота (зброщурована та пронумерована) в одному примірнику та електронний варіант на диску;
  • копії студентських статей та тез доповідей (не менше 2 для магістерської роботи), а також сертифікатів, що засвідчують участь у студентських наукових конференціях. 
  • висновок наукового керівника про виконання кваліфікаційної роботи (подання Голові атестаційної комісії);
  • одна (зовнішня) рецензія для кваліфікаційної (магістерської) роботи;
  • резюме та ключові слова українською та англійською мовами;
  • висновок.

Захист кваліфікаційних робіт відбувається під час атестації на здобуття відповідного освітнього рівня у вигляді усного викладу її основного змісту протягом 10-12 хвилин. Захист кваліфікаційної (магістерської) роботи обов’язково супроводжується презентацією основних положень роботи. До захисту здобувач вищої освіти повинен ознайомитись зі змістом рецензій, підготувати відповіді на висловлені зауваження та побажання.

На захисті кваліфікаційної роботи здобувачу вищої освіти необхідно назвати дослідницький апарат, розкрити основний зміст проведеної експериментально-дослідної роботи (методика дослідження, результати дослідження, власні висновки). Також він повинен відповісти на зауваження наукового керівника у разі їх наявності та рецензентів, а також на запитання голови та членів АК. Необхідно добре знати зміст кваліфікаційної роботи, щоб вільно оперувати її основними положеннями. Це, в свою чергу, також свідчитиме про самостійність виконання роботи здобувачем вищої освіти. На захист кожної роботи відводиться не більше 30 хвилин.

При оцінюванні кваліфікаційної роботи необхідно враховувати:

  • відображення у роботі актуальності проблеми дослідження, обізнаність її автора з сучасним станом відповідної галузі науки, теорією проблеми з теми дослідження;
  • якість оформлення роботи, грамотність викладу змісту;
  • наявність практичної значущості роботи;
  • наявність публікації та апробації результатів дослідження;
  • зміст доповіді й аргументованість відповідей на запитання;
  • виявлену під час захисту теоретичну і практичну підготовку здобувача вищої освіти.

Остаточна оцінка за кваліфікаційну роботу виставляється за результатами її публічного захисту з урахуванням висновку наукового керівника та думки рецензента. Цю оцінку повинні засвідчити своїми підписами члени комісії з захисту.

Після захисту примірник кваліфікаційної роботи з електронним варіантом передається на кафедру, де він зберігається протягом 5 років.

Оцінка А “відмінно” (90-100 балів). Робота виконана на високому науковому рівні, має дослідницький характер. Чітко обґрунтовано актуальність проблеми дослідження, визначено дослідницький апарат. План роботи відповідає темі і в логічній послідовності розкриває її основні теоретичні та експериментальні аспекти. Представлено ґрунтовний теоретичний аналіз досліджень з проблеми з посиланням на відповідні джерела та дослідників. Експериментальне дослідження має чітку структуру, вдало обґрунтована процедура дослідження, використовується достатня кількість діагностичних методів та методик, правильно здійснений кількісний та якісний аналізи.  Наведені приклади відповідей дітей, вихователів чи батьків (з урахуванням специфіки роботи). Обсяг вибірки становить 50-60 осіб. Має обґрунтовані, експериментально перевірені результати, що характеризуються логічним, послідовним викладом матеріалу з відповідними висновками і пропозиціями.

Робота містить усі необхідні структурні елементи, оформлена згідно існуючих вимог.

За результатами дослідження опубліковані 2 і більше статті та/або тез доповідей.

Має позитивний висновок наукового керівника і відгуки рецензентів.

Під час захисту роботи здобувач вищої освіти демонструє глибоке знання щодо змісту виконаної ним роботи, вільно володіє матеріалами дослідження, вносить обґрунтовані пропозиції щодо поліпшення ефективності й якості процесу, що досліджувався, а під час відповіді використовував наочні посібники (за бажанням для бакалаврської і обов’язково для магістерської роботи), логічно й вичерпно відповідає на поставлені запитання.

Оцінка В “добре” (82-89 балів). Робота виконана на достатньому науково-теоретичному рівні, має дослідницький характер. У роботі обґрунтовано актуальність проблеми дослідження, визначено дослідницький апарат. План роботи відповідає темі і логічно висвітлює її основні теоретичні та експериментальні аспекти. Представлено ґрунтовний теоретичний аналіз досліджень з проблеми з посиланням на відповідні джерела та дослідників. Експериментальне дослідження має чітку структуру, вдало обґрунтована процедура дослідження, використовується достатня кількість методів та методик, правильно здійснений кількісний та якісний аналізи. Наведено приклади відповідей дітей, вихователів чи батьків (з урахуванням специфіки роботи). Обсяг вибірки становить не менше 50 осіб. Має обґрунтовані, експериментально перевірені результати, характеризується викладом матеріалу з відповідними висновками, однак містить не зовсім обґрунтовані пропозиції. Сформульовані висновки відображають реалізацію завдань дослідження. 

Робота містить усі необхідні структурні елементи для кваліфікаційної  роботи, зустрічаються поодинокі граматичні та стилістичні помилки, оформлена згідно існуючих вимог.

За результатами дослідження опубліковано 2 статті та/або тези доповідей.

Має позитивний висновок наукового керівника і відгук рецензента.

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувач вищої освіти демонструє знання проблеми дослідження, вносить пропозиції щодо вдосконалення процесу, що досліджував, під час відповіді використовував наочні посібники (за бажанням для бакалаврської і обов’язково для магістерської роботи), без особливих труднощів відповідає на поставлені запитання.

Оцінка С “добре” (74-81 бал). Робота виконана на достатньому рівні, має дослідницький характер. У роботі обґрунтовано актуальність проблеми дослідження, визначено дослідницький апарат, можуть допускатись незначні неточності. План роботи відповідає темі, однак може бути порушена логічність висвітлення її основних теоретичних та експериментальних аспектів. Представлено теоретичний аналіз досліджень з проблеми, наявні посилання на відповідні джерела та дослідників, однак не скрізь. Експериментальне дослідження має чітку структуру, обґрунтована процедура дослідження, використовується достатня кількість методів та методик, правильно здійснений кількісний аналіз. Якісний аналіз досить збіднений, недостатньо прикладів відповідей дітей, вихователів чи батьків (з урахуванням специфіки роботи). Обсяг вибірки становить 40-50 осіб.

Має обґрунтовані, експериментально перевірені результати, характеризується викладом матеріалу з відповідними висновками, однак містить не зовсім обґрунтовані пропозиції. Сформульовані висновки відповідають темі дослідження, однак недостатньо чітко відображають реалізацію завдань дослідження.

Робота містить усі необхідні структурні елементи, зустрічаються граматичні та стилістичні помилки, певні технічні огріхи, несуттєві помилки в оформленні.

За результатами дослідження опубліковано 1 статтю та/або тези доповіді.

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувач вищої освіти демонструє знання проблеми дослідження, вносить пропозиції щодо вдосконалення процесу, що досліджував,  під час відповіді використовував наочні посібники (за бажанням для бакалаврської і обов’язково для магістерської роботи), відчуває незначні труднощі або недостатньо впевнено відповідає на поставлені запитання та зауваження.

Оцінка Д “задовільно” (64-73 бали). Робота виконана на середньому рівні, має дослідницький характер. У роботі недостатньо обґрунтовано актуальність проблеми дослідження, неточності у визначені дослідницького апарату. План роботи відповідає темі, однак порушена логіка висвітлення її основних теоретичних та експериментальних аспектів, питання висвітлено поверхово. Відсутній належний теоретичний аналіз достатньої кількості досліджень з проблеми, матеріал носить суто інформативний характер, майже або зовсім відсутні посилання на відповідні джерела та дослідників. Експериментальне дослідження відзначається поверховим аналізом та недостатньо перевіреними результатами, проглядається непослідовність викладу матеріалу. Не обґрунтована належним чином процедура проведення дослідження, використовується недостатня кількість методів та методик, поверхово здійснений кількісний аналіз. Якісний аналіз досить збіднений або взагалі відсутній, недостатньо прикладів відповідей дітей, вихователів чи батьків (з урахуванням специфіки роботи). Обсяг вибірки становить 20-30 осіб. Висновки сформульовано недостатньо чітко. Вони не повністю відображають реалізацію завдань дослідження, містять необґрунтовані пропозиції.

У роботі наявні всі або відсутні окремі структурні елементів кваліфікаційної роботи (наприклад, висновки до розділу). Робота містить багато помилок (технічний переклад, граматичні та стилістичні помилки, технічні огріхи). Робота оформлена з порушенням існуючих вимог.

Немає публікацій з теми роботи.

У висновку керівника та відгуках рецензентів є суттєві зауваження до змісту роботи чи методики дослідження, аналізу результатів.

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувач вищої освіти демонструє досить низький рівень знань змісту виконаної ним роботи, відчуває значні труднощі, відповідаючи на поставлені запитання та зауваження, виявляє невпевненість.

Оцінка Е “задовільно” (60-63 бали). Робота виконана на середньому рівні, має дослідницький характер. Недостатньо обґрунтовано актуальність проблеми дослідження або взагалі відсутня, помилки у визначені дослідницького апарату. План роботи відповідає темі частково, порушена логіка висвітлення її основних теоретичних та експериментальних аспектів, питання висвітлені поверхово. Відсутній належний теоретичний аналіз досліджень з проблеми, матеріал носить суто інформативний характер, зовсім відсутні посилання на відповідні джерела та дослідників. Експериментальне дослідження відзначається поверховим аналізом та недостатньо перевіреними результатами, проглядається непослідовність викладу матеріалу. Необґрунтована процедура проведення дослідження, використовується один-два методи або методики, можуть не зовсім відповідати темі дослідження. Поверхово здійснений кількісний аналіз результатів дослідження, якісний аналіз взагалі відсутній. Обсяг вибірки не більше 10-20 осіб. Висновки недостатньо чітко відображають реалізацію завдань дослідження.

У роботі наявні всі або відсутні окремі структурні елементи кваліфікаційної роботи (наприклад, висновки до розділу, аналіз результатів дослідження, додатки). Робота містить багато помилок (технічний переклад, граматичні та стилістичні помилки, технічні огріхи). Є суттєві зауваження до її оформлення.

Немає публікацій з теми роботи.

У висновку керівника та відгуку рецензента є суттєві зауваження до змісту роботи чи методики дослідження, аналізу результатів.

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувач вищої освіти демонструє низький рівень знань змісту виконаної ним роботи, не дає повних, аргументованих відповідей на поставлені запитання та висловлені зауваження.

Оцінка “незадовільно” (FX (35-59), F (0-34). Робота виконана на початковому рівні, не має дослідницького характеру. Відсутнє належне обґрунтування актуальності проблеми дослідження, помилки у визначені дослідницького апарату або він взагалі відсутній. План роботи не відповідає темі, порушена логіка висвітлення її основних теоретичних та експериментальних аспектів, питання висвітлені поверхово. Відсутній належний теоретичний аналіз досліджень з проблеми, матеріал носить суто інформативний характер, зовсім відсутні посилання на відповідні джерела та дослідників. Не містить аналізу і практичного стану досліджуваної проблеми. Висновки відсутні або носять декларативний характер.

Порушена структура роботи. Не відповідає вимогам до написання кваліфікаційних робіт. Робота неграмотна, є суттєві зауваження до її оформлення.

Відсутні публікації з теми роботи.

У висновку керівника та відгуку рецензента є критичні зауваження.

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувач вищої освіти відчуває значні труднощі у відповідях на поставлені запитання з теми, не знає теорії досліджуваної проблеми, при відповідях припускається суттєвих помилок, не підготував презентацію (для магістерської роботи).

Здобувач вищої освіти, який отримав незадовільну оцінку під час захисту кваліфікаційної роботи, відраховується із закладу вищої освіти.

 

Детальнішу інформацію можна отримати у навчально-методичних посібниках:

Для студентів спеціальності 012 "Дошкільна освіта"

Дослідницька робота здобувачів вищої освіти: навчально-методичний посібник для студентів спеціальності 012 “Дошкільна освіта”
 

Для студентів спеціальності 016 "Спеціальна освіта"

Дослідницька робота здобувачів вищої освіти: навчально-методичний посібник для студентів спеціальності 016 “Спеціальна освіта”